Adıyaman Güneş Enerjisi Fiyatları ve Kurulumu (Ev Tipi 4 Kw – 4000 Watt)

Ev tipi güneş enerjisi, ev tipi güneş enerjisi fiyatları, ev tipi güneş enerjisi ile elektrik üretimi, ev tipi güneş paneli maliyeti, 4 kw ev tipi güneş enerjisi, 4000 watt ev tipi güneş enerjisi 

Haftasonları gittiğiniz yada sürekli yaşadığınız eviniz varsa ve elektriğiniz de yoksa, güneş enerjisi panelleri ile kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Ev tipi güneş enerjisi fiyatları, kullanılacak ürünlere göre çok değişkenlik göstermektedir. Çünkü güneş enerjisi piyasasında çok değişik ürünler var. Bu durum ise aynı güçte fakat farklı markalı solar ürünler için çok geniş bir fiyat aralığı oluşturmuştur. Burada en önemli olan doğru ürünleri en uygun fiyat aralığı ile bulabilmektir.

Doğru sistem, doğru firma, doğru güç hesaplaması yapılarak sistem tamamlanmış olur. Aksi halde çok para harcayıp tamamen işe yaramaz bir  sistem alabilirsiniz veya az para harcayıp hiçbir işe yaramaz sistem bulabilirsiniz.

Bu yazımız da sizlere ortalama bir kullanım ile bütün evin ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisini güneş enerjisi ile nasıl sağlayabileceğinizi anlatacağım.

Bağ, bahçe, hobi evleri, çiftlikler, tarla evlerinde genelde elektrik enerjisi yoktur. Veya elektrik hattını getirmek için 20-30-50-100 bin TL kadar masraf çıkabilmektedir. Enerji hattının getirilmesi güç olduğundan jeneratör veya güneş enerjisi ile elektrik üretme yöntemini tercih etmektedir.

Jeneratör çok masraflı ve aşırı gürültülüdür. Kafa dinlemeye gideceğiniz hobi bahçenize güneş enerjisi ile elektrik üretme yöntemi hem daha ucuz, hem de gürültüsüz olur.

Bu Sistem Ortalama Bir Kullanım İle Bütün Evin İhtiyacını Karşılar

Buzdolabı: Piyasada çok fazla çeşitte buzdolabı vardır. Ama buzdolabını almadan önce şunu bilmenizde fayda vardır. Mutlaka A ++ tüketim etiketine sahip olmalıdır. Ev tipi güneş enerjisi sistemi ona göre hesaplanmıştır.

Aydınlatma:  Evlerimizde genelde 5 veya 6 adet lamba kullanılır. Bu lambalarında en çok kullanılanı 2 taneyi pek geçmez. Ev tipi güneş enerjisi sistemimiz için 6 adet lamba tercih edeceğiz. Kullanacağımız lambalar muhakkak LED olmalıdır. Farklı tip tüksek güç tüketen lambalar Ev tipi güneş enerjisi sisteminin elektriğini çabuk tüketmesine yol açabilir.

Televizyon:  Televizyon hepimizin vazgeçilmezi ev tipi güneş enerjisi sisteminde 7-8 saat kullanılacak gibi hesap yapalım.

Çamaşır Makinesi:  Haftada 7 kez çalıştırabileceğimiz A+++ Çamaşır makimesi

Su Pompası:  Bu sistemde 1,5 hp su pompasını günde 4 saat çalıştırabilirsiniz.

Ev Tipi Güneş Enerjisi için Kullanılacak Ekipmanlar

Güneş enerjisi potansiyeli hesaplama isimli yazımız da bu sistemlerin nasıl hesaplanacağı konusunda detaylı bilgiler vermiştik. Biz o bilgileri kullanarak güneş enerjisi sistemi için ekipman güçlerini ve sayılarını doğrudan yazacağız.

 • 16 Adet Güneş Paneli  250W 24V Poly
 • 8 Adet Solar Akü 143Ah 12V
 • 1 Adet Tam Sinüs İnvertör/Şarj Cihazı SS 5000VA/4000W 48VDC
 • 2 Adet Şarj Kontrol Cihazı SS 30A-48V / LCD
 • 1 Adet Solar Kablo 6mm Kırmızı (50 metre)
 • 1 Adet Solar Kablo 6mm Siyah (50 metre)
 • 8 Adet MC4 Konnektör Seti – Tekli Bağlantı – 1 Dişi 1 Erkek
 • 8 Adet 2 Adet 265 W Panel İçin Montaj Sistemi

Kullanılacak Akü Kapasitesi ve Sayısı: 

 • Hesapladığımız sistem için toplam 1600 Ah Akü aküleri sisteme bağlarken 24 Volt işimizi görecektir. 4 adet 400 Ah veya 8 adet 200 Ah Solar Jel tip akü yeterlidir.
 • Şu an piyasada sulu tip aküleri 50 TL‘ye jel akü yaptıklarını söyleyen satıcılar var. Hatta 90 Ah ‘lik jel aküyü 500-600 TL arasında satanlar var. Bu çok mantıksız. Çünkü gerçek jel akünün fiyatı o kadar ucuz olamaz.

Güneş Enerjisi Paneli Sayısı:

Ev tipi güneş enerjisi fiyatları oluşturulurken güneş enerjisi paneli maliyeti ciddi olarak arttırabilir. İşimizi görebilecek fakat çokta ucuz olmayan güneş panellerini tercih etmeliyiz. 1 adet güneş paneli saatte yaklaşık 8 Ah akım üretse ve yaz ayı için güneşlenme süresi ortalama 5 saat olsa, 1 tane güneş paneli 1 günde toplam 40 Ah akım üretir. 16 tane güneş paneli konulursa, toplam 320 Ah gücümüz olur. Bu da bize fazlasıyla yeterlidir. Toplam 16 adet 250 watt güneş paneli kullanılmalı.

İnverter Gücü:

Normal şartlarda söylemiş olduğumuz ev tipi güneş enerjisi sistemi için 1 Adet Tam Sinüs İnvertör/Şarj Cihazı SS 5000VA/4000W 48VDC işimiz görecektir.

Şarj Kontrol Cihazı:

Toplam 16 adet güneş paneli kullanacağımız için bize 2 Adet Şarj Kontrol Cihazı SS 30A-48V / LCD yeterli olacaktır

Ev tipi güneş enerjisi sistemi için tüketim cihazları ve kullanılacak ekipmanlar hazır olduğuna göre, sıra fiyatını çıkartmaya geldi.

Ev Tipi Güneş Enerjisi Fiyatları 4 kw-4000 watt 25.000 tl civarındadır.

Sonuç olarak

1 Günde Ortalama 24 kw ( 4000 Watt x 6 Saat ) Enerji Üretir. Bu değerler Güneşlenme süresine ve güneşlenme bölgesine göre artış ve azalış gösterebilir. Yaptığımız hesaplamalar ve çıkarttığımız cihaz listesine göre ev tipi güneş enerjisi fiyatı 25.000 TL‘civarında. Burada kullandığımız ürünlerin fiyatlarını düşürebilirsiniz. Örneğin sulu tip akü kullanırsanız, akü maliyetiniz daha da düşer. Ve bunun gibi alternatifler bulunabilir. Bu sizin bütçenize bağlı bir durum. Biz kesinlikle Tam Jel Akü, A Kalite Güneş Paneli, Tam Sinüs İnverter öneriyoruz.

Evet normalden biraz daha pahalı, ancak göreceksiniz uzun vadede daha ucuza güneş enerjisi ev sistemini kurmuş olacaksınız.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş panelleri satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?