Erzincanda Solar Kablo Nedir?

Solar Kablo Nedir?, Solar Kablo Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?, Solar Kablo Fiyatları Neden Değişiklik Gösteriyor?, MC4 Konektörleri ve Uzatma Kabloları Nasıl Bağlanır?, Bir solar MC4 konektörü ve bir MC4 uzatma kablosu nedir?

Solar Kablo Nedir?

Solar Kablolar Güneş Paneli uygulamaları için özel olarak üretilen kablolardır. Eğer doğru solar kablo seçilmez ise solar panellerden yeterli verim alınamaz ve solar panellerin ömrü kısalır. 

Solar Kablo Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Solar Kablo seçerken dikkate alınması gereken birçok hususu vardır. Bunlardan en önemlileri EN 60364-7-712 nolu standarda uygun olması, aşırı soğuk havalara ve aşırı sıcak havalara karışı dayanıklı olmaları, yangına dayanıklı olmaları ve mekanik etkilere karşı dayanıklı olmalarıdır. Bu özellikleri tüm solar kablolar taşımalıdır. Solar Kablo alırken solar kablo Fiyatları sizi seçime yönlendirmemelidir. Unutmayın ki kablo alırken yapacağınız tasarruf aileride size daha pahalıya patlayacak başka sonuçlar doğurabilir. Eğer uygun olması için kalitesiz bir solar kablo seçimi yaparsanız bu kablolar enerji taşırken ısınır. Bu durumda hem Kablonuzun ömrü kısalır hem de kablodan aldığınız verim azalır. Solar Panellerden aldığınız verimi azaltan bir diğer faktörde solar kabloların aşırı uzun olmasıdır. Bu nedenle kablo ile bağlantıların en kısa nasıl yapılabileceğinin hesaplanması gerekir.Solar kablolar açık alanda bulunacak ise kabloların izolasyonuna oldukça dikkat etmeniz gerekir. İzolasyonun iyi yapılmasının önemidir.

Solar Kablo Fiyatları Neden Değişiklik Gösteriyor?

Solar Kablo Fiyatlarını belirleyen en önemli unsur akım taşıma kapasiteleridir. Ne kadar çok akım taşıma kapasitesi var ise solar Kablo Fiyatları aynı orantıda yükselir. Kablolardan yüksek verim alabilmek için kabloların düşük dirence sahip olması gerekir. Ancak kablo ne kadar uzun olursa direnci de o kadar çoğalır. Solar Kablo Fiyatları için önemli olan bir diğer faktör ise şüphesiz kalitedir. Kaliteli ürünlerin fiyatı her zaman için kalitesiz ürünlerden fazladır. Ancak unutulmamalıdır ki uygun fiyatlı kalitesiz bir üründen alacağınız verim ile daha yüksek fiyatlı kaliteli bir üründen alacağınız verim kesinlikle farklıdır. Kaliteli Solar Kabloların yaklaşık olarak 25 yıllık bir ömrü vardır. Ancak kalitesiz solar kabloların ömrünün ne kadar olacağı hususunda bir bilgi vermek oldukça zordur. Bu nedenle eğer kalitesiz yerine kaliteli bir solar Kablo tercih ederseniz fiyat farkı hem verim den hem de kablo ömrü açısından sizi avantajlı çıkaracaktır.

Bir solar MC4 konektörü ve bir MC4 uzatma kablosu nedir?

MC4 Konnektörlerini araştırıyorsanız güneş panellerinden haberiniz var demektir. 1999-2000 yıllarında, güneş enerji panelleri kablolarının + ve – uçları el ile DC Doğru Akım kablolar bağlanırdı. Fakat bu artık değişiyor ve kolay kullanımlı MC4 uçlar (başlıklar) bağlantı için kullanılıyor. Bunun amacı modern güneş modülleri güneş panel dizilimi çok daha basit ve daha hızlı kablolama yapmak için MC4 konnektörleri kullanmaktadır. Konnektörler birbirine geçmeli şekilde tasarlanmıştır. Hem erkek hem de dişi türleri paket içerisinde gelir. Onlar Ulusal Elektrik Kanunu gereksinimlerini karşılamak adına UL sertifikalı konum ve elektrik müfettişleri tercih edilen bağlantı yöntemidir. Bu nedenle MC4 konnektörleri kilitleme mekanizması dış ortamlar için uygundur. Konnektörleri ayrılabilir ama bu özel bir MC4 açma aracı gerektirir.

MC4 donatılmış Seri Modüller: Eğer seri telinde iki ya da daha fazla güneş modülleri varsa, MC4 konektörler çok basit bir şekilde bağlanır. Bu bağlantı kutusuna uzanan iki kablo olduğunu fark edeceksiniz. Bir tel DC pozitif (+) ve diğer DC negatif (-)’dir. Genel olarak, erkek konektör MC4 pozitif kurşun ile ilişkili olan; dişi konektör negatif ucu ile ilişkilidir. Bu her zaman böyle olmayabilir, bu yüzden her zaman bağlantı kutusu üzerindeki işaretlere bakmak veya dijital volt metre ile polarite test etmek için iyi bir fikirdir. Erkek konnektör dişi konnektör doğrudan yapışır.

Görüldüğü gibi, iki modüller şimdi iki yol ile birbirine bağlanır. Bu devrenin gerilim artar. Sizin modüller maksimum güç (Vmp) 18 volt için puan Örneğin, daha sonra seri olarak bağlanmış iki tanesi 36 VMP ölçecek. Eğer seri üç modül bağlıysa, toplam Vmp 54 volt olacaktır. Bir seri devre bağlanacağı zaman maksimum güç’de mevcut akım sabit olacaktır.

MC4 Donatılmış Paralel Solar Paneller: Paralel kablo birbirine bağlanacaksa uç birleştirici gerektirir. Bu yöntem maksimum güçte akımı (İth) artıracak. Örneğin, sizin modüller 8 amper İth için puan ve 18 volt Vmp vardır diyelim. Eğer paralel ikisini bağlarsanız, toplam amper İth ve voltaj 18 volt Vmp kalacaktı 16 amper olacaktır. Paralel iki veya daha fazla modül bağlantılarını yaparken, bazı ek ekipman gerekir. Sadece modülleri kullanarak akım arttırmayı hedefliyorsanız, bağlaştırıcı MC4 en kolay yöntemdir. Çoklu şube konnektörlerini kullanın, güvenli bir şekilde sistemi bağlayın. İki farklı çoklu şube konektörü vardır. Bir tür giriş tarafında iki erkek MC4 konnektörleri kabul eder ve çıkış için bir erkek MC4 konektörü vardır. Diğer tip iki bayan MC4 konnektörleri kabul eder ve çıkış için bir dişi MC4 konektörü vardır.

İkiden fazla modül paralel olacaksa veya modüllerin dizilimlerini paralel yapılacaksa, Güneş Paneli Paralel İkili Konnektör Bağlantı Ekipmanı gerekir.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş paneli ekipmanları satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?