Kastamonuda Solar Pompa Satan Firmalar

Güneş enerjili su pompa sistemleri, güneş enerjisinin en verimli kullanıldığı alanlardandır. Kuyuların ve diğer su kaynaklarının merkezlere uzak, kırsal bölgelerde bulundukları düşünülürse, geleneksel enerji kaynaklarını kullanmak zordur. Benzinli jeneratöre benzin yetiştirmek için uğraşa durun, ya da oldukça uzun kablolama  ile tarlanıza elektrik getirmek için bir çok yasal prosedür ile kendinizi yorun. Bu metotlar hem pahalı hem zor, hem de sürekli artan yakıt maliyetleri içermekte olduklarından, güneş enerjisi genellikle hem daha ekonomik hem de daha verimli sonuçlar vermektedir.

Kurulacak Sistem İçin Neleri Bilmeniz Gerekmektedir?

Doğru pompa sistemini önermemiz için, aşağıdaki bilgileri derledikten sonra, nasıl bir güneş paneli ve hangi pompanın size uygun olduğunu söyleyebiliriz.

 • Sistemin kurulacağı şehir

 • Suyun çıkarılacağı derinlik ve varsa kot farkı, depo yüksekliği

 • Su taşınacak ise, kuyu ile mesafe

 • Günlük istenen su miktarı (ton, m3 veya litre cinsinden). Bu bilgi son derece önemli olup, sistemin maliyetini direkt etkileyen bir faktördür.

 • Kullandığınız pompa günde kaç saat / haftada kaç gün çalışmalı?

 • Su, kuyudan sonra en fazla kaç metre ileriye basılıyor ?

 • Kuyu ile suyun basıldığı yer arasında kot farkı var mı?

 • Depolama yapılabilir mi ? Depo varsa kaç metre yükseklikte ?

 • Damla sulama yapılıyorsa kaç bar basınç gerekli?

 • Su ihtiyacı yaz-kış mı yoksa sadece yaz döneminde midir?

Elektriğin olmadığı yerlerdeki tarımsal arazilerin elektrik ihtiyacının karşılanması ve su ihtiyacının giderilmesi için en uygun çözüm güneş enerjili sulama sistemlerdir.

Düzenli sulama tarımsal arazilerde en önemli konulardan biridir. Sulama işlemi genellikle yer altı su kaynaklarına sondaj yöntemiyle ulaşılarak yapılır. Açılan kuyuya sarkıtılan sulama pompaları vasıtasıyla su yer altından veya kuyudan çekilerek sulama kanallarına ulaştırılır. Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemi mevcut olan AC(alternatif akım yani jeneratör ile çalışan) pompa sistemi ya da akü ve inverter kullanımı gerektirmeyen DC(doğru akım yani güneş paneli) solar pompa sistemi kurulması şeklinde iki farklı tasarımla kullanılabilir. Verimli ve etkin olan çözüm DC(doğru akım yani güneş paneli) solar pompa kurulumu yapılıp, ihtiyaç olan suyun depo ya da havuzdan karşılanması şeklindedir.

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Uygulamalarda Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Solar Pompalar

Sistem tasarımı yapılırken en önemli husus lisanslı programlar ile ihtiyaca uygun solar pompanın saptanması ve sistemin hesaplanmasıdır.

Sistemde kullanılan özel üretilmiş solar pompalar sayesinde sistemin çektiği enerji miktarı düşecek, daha düşük güçlerde güneş paneli kullanılarak sistem maliyetini uygun hale gelecektir. Ayrıca inverter, şarj kontrol cihazı ve akü kullanılmadığı, enerjinin üretim yerinde tüketim sağlandığı için sistem yüksek verimle çalışacaktır.

Güneş Paneli

Güneş panelleri, sistemin güç üretim kaynağı olması sebebiyle doğru ve profesyonel bir şekilde tasarlanmalıdır. Panel kapasitesinin belirlenmesi ve kurulum açısı belirlenirken sistemin yoğun olarak kullanılacağı zaman dilimi göz önüne alınarak yapılmalıdır. Örneğin sulama sadece yaz aylarında yapılacaksa yaz aylarında güneş açısı daha dik geleceği için panel açıları düşürülmelidir. Sistem 12 ay boyunca kullanılacak bir sistemse yıl boyunca gündüz süresinin en kısa olduğu zaman değerleri alınmalı ve bu gündeki güneş ışınım değerlerine göre sistem simülasyonu yapılmalıdır. Çoğu zaman sistem tasarımındaki en büyük hata panel seçiminde yapılmaktadır. Panel kapasitesinin hatalı seçilmesi sistemin kış aylarında çalışmamasına neden olacaktır.

Sensörler

 • Kuyu sensörü: Kuyudaki su seviyesini ölçmek için kullanılır.
 • Havuz sensörü: Havuzdaki su seviyesine göre motoru kontrol eder.

Montaj aparatları ve kablolama

Sistemin kurulacağı alana uygun olacak şekilde panelleri taşıyacak konstrüksiyonların ve kablo kesitlerinin gerekli hesaplamalar yapılarak belirlenmesi gerekir.
Belirtilen ekipmanlar dışında pompaların modeline ve sistem tasarımına göre DC kesici, Powerpack gibi aparatlar kullanılabilir.

Güneş Enerjili Tarımsal Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

 1. Şebekeye bağımlılık yoktur.
 2. Kolay montaj imkanı vardır.
 3. Sadece ilk yatırım maliyeti vardır.
 4. İşletme maliyeti hemen hemen sıfırdır.
 5. Yüksek verimlidir ve elektriksel kayıplar azdır.
 6. Kuyu sensörü ile kuyuda ki suyun tamamını çekmez.
 7. Güneş yokken bulutlu havalarda bile su çıkarabilmektedir.
 8. Çalıştırılması basittir ve elektrik çarpma gibi bir durum yoktur.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, solar pompa satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?