Motosiklet Aküsü

Motosikletin çalışabilmesi için gerekli enerjiyi akü sağlamaktadır. Akü; elektrik enerjisini, kimyasal enerji olarak depo eden ve ihtiyaç halinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihazdır. Motosikletlerde ve otomobillerde akü olmazsa, araçlar çalıştırılamaz. Akünün görevi, aracın ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik vermektir. Araç motoru çalışmadığı zaman, enerjiye ihtiyacı olan diğer alıcılara enerji göndermek; motor çalışırken elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmaktır. Bu sayede akü, alternatörün oluşturduğu akımın bir kısmını üzerine alır ve yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj fazla yükseldiğinde, alıcıların zarar görmesi engellenir. Otomobil aküleri ve motosiklet aküleri farklı olmaktadır. Motosikletinizin aküsünü düzenli olarak şarj ettiğinizde, yolda kalma gibi riskli durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Motosikletinizin aküsü bittiği zaman, motosikletinizi hiçbir şekilde çalıştıramazsınız.

Akünüzü şarj ederken, kutup bağlantılarını ters yapmamaya dikkat etmeniz gerekir; negatif-negatif, pozitif-pozitif şeklinde kutuplar birbirine bağlanmalı. Akü, öncelikle şarj cihazına bağlanır. Şarj etme işlemi için kullanım kılavuzunda yazan talimatlar dikkate alınmalı, şarj işlemi bittikten sonra ilk olarak şarj cihazı kapatılmalı sonra uçlar birbirinden ayrılmalıdır. İlave şarjın gerekip, gerekmediğini tespit etmek için açık devre voltajı ve göz yoğunlukları ölçülmelidir. Motosiklet kullanıcılarının, motosiklet akü tavsiyesi genellikle Yuasa markasından yana olmaktadır. Siz de motosikletinizin aküsünü değiştirmek için Mutlu aküYuasa akü ve Bosch akü gibi markaların ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Motosiklet aküleri için çok fazla bakıma ihtiyaç yoktur. Gerektiği zamanda şarj edilmeli ve uygun ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Yuasa motosiklet aküsü, 12V motosikletler için uygundur. 3 kg ağırlığındadır, şarj akımı 0.9 amps şeklindedir. Yamaha, Honda, Suzuki gibi bir çok motosiklet markasının, bir çok modeli ile uyumludur. Motosiklet aküsü fiyatları, markalara ve çeşitli özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bir diğer motosiklet akü markası olan; Mutlu motosiklet aküsü, çevre ile dost olacak şekilde üretilmiştir. Azaltılan gazlanma ve filtrasyon özelliği ile çevreci motosiklet aküsü olarak bilinmektedir. Motosikletiniz için akü satın alırken, akünün motosikletiniz ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Her motosiklet aküsü, her motosiklet ile uyumlu olmayabilir. Akü satın alırken, akünün en ve boy uzunluklarına dikkat etmeniz gerekir. Piyasada, bakımsız akü olarak bilinen modellere, kutu içerisindeki asit haricinde ayrıca herhangi bir sıvı ilave edilmesi gerekmez.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, akü satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22:00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?