Günümüzde bu kadar popüler olan, enerji üretiminde çığır açan bu solar paneller hangi elementlerden oluşuyor? Bu soruyu detaylı olarak ele almak istedik.
Öncelikle solar panellerin germanyum, silisyum, kadmiyum ve İndiyum gibi ametal elementlerinden oluştuğunu söyleyelim. Solar hücreler oluşturulurken ametal grubu kullanılır ve ametal grubunun içerisinde ki elementler arasında son yörüngesinde 4 tane elektron olan silisyum elementi kullanılır. Son yörüngesinde 4 elektron olması demek çok kararlı bir yapı ve kusursuz molekül dizilimi demektir.

Silisyum elementinin atom yapısı ve dizilimini görüyorsunuz. Bu yapı tüm elektronik cihazların temelini oluşturan transistörün temelini oluşturmaktadır. Son yörüngesinde 5 elektron olan bir element ile birleştirildiğinde boşta bir elektron ortamda dolaşacaktır. Bu boştaki elektronun hareketi sağlanması mantığı ile transistör ve elektronik cihazların alt yapısı atılmıştır.

Solar hücreler oluşturulurken genelde kullanılan maddeleri listeleyelim.

 • Kristal silisyum
 • Galyum arsenik
 • Amorf silisyum
 • Kadmiyum tellür
 • Bakır indiyum diseleneid

Güneş hücreleri birbirine seri ve paralel bağlanarak solar panelleri meydana getirir. Solar panellerde birbirine seri ve paralel bağlanarak güneş santrali veya güneş tarlası dediğimiz büyük enerji tesislerini oluşturur. Güneş, dünyaya saniyede yaklaşık 170 milyon MW enerji göndermektedir. Yapılan birçok akademik ve bilimsel araştırmaya göre; saniyede dünyamıza gelen güneş enerjisinin, ülkemizin bir yıllık enerji üretiminin 1700 katı olduğu söylenmektedir. Türkiye’de 2016 rakamlarına göre 1644 Güneş Enerji Santrali vardır. Bu santrallerin toplam kurulu gücü 1.362,60 MW’dır. 2016 yılında Güneş Enerji Santralleri ile 1.020.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi yapılmıştır.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş panelleri satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22:00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?