Adıyaman Güneş Enerjisi Fiyatları ve Kurulumu (Ev Tipi 1 Kw – 1000 Watt)

Ev tipi güneş enerjisi, ev tipi güneş enerjisi fiyatları, ev tipi güneş enerjisi ile elektrik üretimi, ev tipi güneş paneli maliyeti, 1 kw ev tipi güneş enerjisi, 1000 watt ev tipi güneş enerjisi 

Haftasonları gittiğiniz yada sürekli yaşadığınız eviniz varsa ve elektriğiniz de yoksa, güneş enerjisi panelleri ile kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Ev tipi güneş enerjisi fiyatları, kullanılacak ürünlere göre çok değişkenlik göstermektedir. Çünkü güneş enerjisi piyasasında çok değişik ürünler var. Bu durum ise aynı güçte fakat farklı markalı solar ürünler için çok geniş bir fiyat aralığı oluşturmuştur. Burada en önemli olan doğru ürünleri en uygun fiyat aralığı ile bulabilmektir.

Doğru sistem, doğru firma, doğru güç hesaplaması yapılarak sistem tamamlanmış olur. Aksi halde çok para harcayıp tamamen işe yaramaz bir  sistem alabilirsiniz veya az para harcayıp hiçbir işe yaramaz sistem bulabilirsiniz.

Bu yazımız da sizlere buzdolabı , televizyon, aydınlatma, laptop şarjı, telefon şarjı gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğiz elektrik enerjisini güneş enerjisi ile nasıl sağlayabileceğinizi anlatacağım.

Bağ, bahçe, hobi evleri, çiftlikler, tarla evlerinde genelde elektrik enerjisi yoktur. Veya elektrik hattını getirmek için 20-30-50-100 bin TL kadar masraf çıkabilmektedir. Enerji hattının getirilmesi güç olduğundan jeneratör veya güneş enerjisi ile elektrik üretme yöntemini tercih etmektedir.

Jeneratör çok masraflı ve aşırı gürültülüdür. Kafa dinlemeye gideceğiniz hobi bahçenize güneş enerjisi ile elektrik üretme yöntemi hem daha ucuz, hem de gürültüsüz olur.

Ev Tipi Güneş Enerjisi için Tüketim Cihaz Bilgileri

Genelde  bu tarz evlerde genel tüketim cihazları şunlardır:

 • Ev Tipi buzdolabı (24 saat)

 • Aydınlatma (5 saat)

 • Televizyon (5 saat)

 • Telefon Şarjı

 • Laptop şarjı

Bu saymış olduğumuz en çok kullanılan tüketim cihazlarıdır.

Buzdolabı kışın kullanılmamaktadır. Tasarlayacağımız ev tipi güneş enerjisi sistemi de bu şekilde olacaktır. Kış aylarında buzdolabını çalıştırmak güneşlenme süresinin az olmasından dolayı maliyetlidir. Ya rüzgar enerjisi ile birlikte sistem tasarlanmalı yada panel sayısını fazla yapmak gerekir.

Buzdolabı: Piyasada çok fazla çeşitte buzdolabı vardır. Ama buzdolabını almadan önce şunu bilmenizde fayda vardır. Mutlaka A ++ tüketim etiketine sahip olmalıdır. Ev tipi güneş enerjisi sistemi ona göre hesaplanmıştır.

Aydınlatma:  Evlerimizde genelde 5 veya 6 adet lamba kullanılır. Bu lambalarında en çok kullanılanı 2 taneyi pek geçmez. Ev tipi güneş enerjisi sistemimiz için 6 adet lamba tercih edeceğiz. Kullanacağımız lambalar muhakkak LED olmalıdır. Farklı tip tüksek güç tüketen lambalar Ev tipi güneş enerjisi sisteminin elektriğini çabuk tüketmesine yol açabilir.

Televizyon:  Televizyon hepimizin vazgeçilmezi ev tipi güneş enerjisi sisteminde 6 saat kullanılacak gibi hesap yapalım.

Ev Tipi Güneş Enerjisi için Kullanılacak Ekipmanlar

Güneş enerjisi potansiyeli hesaplama isimli yazımız da bu sistemlerin nasıl hesaplanacağı konusunda detaylı bilgiler vermiştik. Biz o bilgileri kullanarak güneş enerjisi sistemi için ekipman güçlerini ve sayılarını doğrudan yazacağız.

Öncelikle güneş enerjili sistem için gerekli malzemeleri söylemeden şu bilgileri bilmenizde fayda var. Biz buzdolabını 24 saat, gücünü ise 1000 watt olarak seçtik. Televizyon 6 saat kullanım, 50 watt güç. Aydınlatma için 6 adet led lamba, ortalama kullanım süresi 5 saat. Bu bilgilere dayanarak sistemimizi tasarladık.

Kullanılacak Akü Kapasitesi ve Sayısı: 

 • Hesapladığımız sistem için toplam 400 Ah Akü aküleri sisteme bağlarken 24 Volt işimizi görecektir. 4 adet 100 Ah veya 2 adet 200 Ah Solar Jel tip akü yeterlidir. Akü markası tecrübe ettiğimiz Ritar Marka 100 Ah olacak.
 • Şu an piyasada sulu tip aküleri 50 TL‘ye jel akü yaptıklarını söyleyen satıcılar var. Hatta 90 Ah ‘lik jel aküyü 500-600 TL arasında satanlar var. Bu çok mantıksız. Çünkü gerçek jel akünün fiyatı o kadar ucuz olamaz.

Güneş Enerjisi Paneli Sayısı:

Ev tipi güneş enerjisi fiyatları oluşturulurken güneş enerjisi paneli maliyeti ciddi olarak arttırabilir. İşimizi görebilecek fakat çokta ucuz olmayan güneş panellerini tercih etmeliyiz. 1 adet güneş paneli saatte yaklaşık 8 Ah akım üretse ve yaz ayı için güneşlenme süresi ortalama 5 saat olsa, 1 tane güneş paneli 1 günde toplam 40 Ah akım üretir. 4 tane güneş paneli konulursa, toplam 160 Ah gücümüz olur. Bu da bize fazlasıyla yeterlidir. Toplam 4 adet 250 watt güneş paneli kullanılmalı.

İnverter Gücü:

Normal şartlarda söylemiş olduğumuz ev tipi güneş enerjisi sistemi için 2400 watt Tam Sinüs İnverter işimiz görecektir.

Şarj Kontrol Cihazı:

Toplam 4 adet güneş paneli kullanacağımız için bize 1 adet 50mAh Şarj Kontrol Cihazı yeterli olacaktır

Ev tipi güneş enerjisi sistemi için tüketim cihazları ve kullanılacak ekipmanlar hazır olduğuna göre, sıra fiyatını çıkartmaya geldi.

 Ev Tipi Güneş Enerjisi Fiyatları 1 kw-1000 watt

Jel tip akü fiyatları kapasitesine göre değişkenlik gösterir. Biz 100 Ah kullanacağız, 100 Ah Jel tip akünün piyasa fiyatı 850 TL civarındadır. 4 adet akümüz var, toplam akü maliyeti 3400 TL civarındadır.

Güneş panelimiz 250 watt polikristal  yaklaşık 575 TL civarındadır. 4 adet güneş paneli kullanacağız, bu yüzden toplam güneş enerjisi paneli için 2300 TL gibi bir para harcayacağız.

3000 va 2400 watt inverter 1150 TL civarında maliyeti vardır. 950 TL’ye de aynı kapasite inverterler bulunmaktadır.

Sistemimiz için 4adet güneş paneli kullandık ve bunların bağlantısını paralel olarak bağlayacağız. Bunun için piyasada 2’li paralelleme aparatları satılmaktadır. 1 çift paralelleme konnektörü için fiyatımız 30 TL‘dir.

Sistemimiz için toplam 4 adet MC4 konnektör kullanacağız yani 2 takım. 1 takımının fiyatı 9 TL’dir. Toplam MC4 maliyetimiz 18 TL‘dir. Bu fiyatlar yaklaşık fiyatlardır.

Sonuç olarak

Yaptığımız hesaplamalar ve çıkarttığımız cihaz listesine göre ev tipi güneş enerjisi fiyatı 6898 TL‘civarında. Burada kullandığımız ürünlerin fiyatlarını düşürebilirsiniz, bu fiyatı 5500 TL’ye de düşürebilirsiniz farklı marka ve özellikte malzeme kullanarak. Örneğin sulu tip akü kullanırsanız, akü maliyetiniz 2500 TL olur. Ve bunun gibi alternatifler bulunabilir. Bu sizin bütçenize bağlı bir durum. Biz kesinlikle Tam Jel Akü, A Kalite Güneş Paneli, Tam Sinüs İnverter öneriyoruz.

Evet normalden biraz daha pahalı, ancak göreceksiniz uzun vadede daha ucuza güneş enerjisi ev sistemini kurmuş olacaksınız.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş panelleri satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?