Adıyaman Ev Tipi Güneş Enerjisi Sistemi Tasarımı Ve Planlaması

Arkadaşlar bu makalemizde ev tipi güneş enerjisi sistemi tasarlamak ve planlama nasıl yapılmalı? Ev tipi güneş enerjisi sistemi planlarlarken bilinmesi gerekenler nelerdir?  Asgari bir Ev tipi güneş enerjisi sisteminde olması gereken parçalar ve ekipmanlar nelerdir?  Sizlere bu konularda bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle ev tipi güneş enerjisi ikiye ayrılır.

 • Şebekeden uzak olan yerler için Of Grid Güneş Enerjisi sistemleri ( Akülü Sistemler,ada sistemleri )

 • Şebeke olan yerlerde enerji üretimi yaparak öztüketimi karşılamak yada şebekeye üretilen enerjiyi satmak için yapılan Güneş enerjisi sistemleri ( On Grid Sistemler, şebekeye paralel sistemler )

Bu yazımızda of grid şebekeden uzak güneş enerjisi sistemini inceleyeceğiz.

Şebekeden Uzak Yerler için Güneş Enerjisi Sistemi Tasarlamak

Şebekeden uzak ev tipi güneş enerjisi elektrik sistemi tasarlamak için bir günde tüketeceğimiz elektrik miktarını kw olarak yada watt olarak hesaplamamız gerekiyor. Bu konu doğru ve yeterli güneş enerjisi sistemini planlamak için en önemli konudur. Eğer doğru tüketim miktarını hesaplayamaz isek kaç watt gücünde bir güneş enerjisi sistemine ihtiyacımız olacak bilemeyiz. Ev tipi güneş enerjisi sisteminde evde kullanacağımız cihazların bir listesini yaparak 1 gün içerisinde kaç saat tüketim yapacağımızı belirlemeliyiz.  Günümüzde elektrikli ev aletlerinin üzerinde güç tüketimi yazmaktadır. Aynı zamanda AB etiketlerinde saatlik-yıllık tüketimleri de yazmaktadır.  Bu konuyu bir örnekle pekiştirmek istiyorum;

Elektrik olmayan bir alanda aşağıdaki cihazları yaz aylarında ( mayıs,haziran,temmuz,ağustos eylül ) çalıştırmak isteyen bir kişi için,

A ) Ev tipi buzdolabı ( Arçelik 5505 NE A+++ Çift Kapılı No-Frost Buzdolabı ) 25 derecede günlük 0,558 kw – yıllık 203 kw

B ) Televizyon Panasonic  42ETW60 LED TV,  103 watt x 10 saat = 1.03 kw / gün

C) Aydınlatma lambaları ( 7 watt Led 10 adet = 70 watt ) x 5 saat = 0.35 kw kw / gün

D) Çamaşır makinesi Sentetik 40 °C programı enerji tüketimi (kWh) = 0,70 kw  / gün

E) Bulaşık makinesi 1800 watt saatte tüketir. 1 kez çalışacaksa ortalama  = 1.8 kw  / gün

Hesaplayalım: şimdi tüketimi toparlayalım  buzdolabı 0.56 kw + televizyon 1.03 kw + aydınlatma 0.3 kw + çamaşır makinesi 0.7 kw + bulaşık makinesi 1.8 kw Hepsini Topladığımızda 4.09 kw gün elektrik ihtiyacınız olacaktır .

Güneş enerjisi sisteminin kurulacağı yerin güneş enerjisi potansiyelini bilmemiz gerekiyor

 1. http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
 2. SEARCH Kısmına bulunduğunuz ili yazıp arattın.
 3. Sağ tarafta bulunan Installed peak PV power kısmına 1.5 kw yazdın.
 4. Calculate butonuna tıklayınca  yeni bir sekmede bulunduğunuz ilin aylara göre günde 1.5 kw güneş enerjisi panelinin üreteceği elektrik miktarını görün.

Buradan 1.5 kw güneş enerjisi panelinin bize yeteceğini gördük. 6 adet 250 watt güneş paneli yada 6 adet 265 watt güneş paneli ihtiyacımız olduğunu bulduk. 6 adet güneş paneli 1500 watt yapar.

Şimdi sıra yeterli akü kapasitesini hesaplamaya geldi. Ev tipi güneş enerjisi sistemi tasarlarken akü kapasitesini günlük tüketimi miktarının 2 katını alıyoruz. Tüketim 4 kw civarında idi. Biz 8 kw güç depolayacak akü kapasitesi kullanmalıyız.

12 volt 100 ah bir jel akü 12 v x 100 = 1200 watt elektrik depolayabiliyor. 6 adet 100 ah jel akü işimizi görecektir.  Ev tipi güneş enerjisi sistemlerinde  akü secimi ile ilgili makalemizi mutlaka okuyunuz. Çok çeşitli akü tipi mevcuttur biz deep cycle solar jel akü kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Ev Tipi Güneş Enerjisi Elektrik Sistemi İçin İnverter Seçimi

Güneş enerjisi ev sistemimizde en çok yükü 1800 watt olarak bulaşık makinesi çekiyor. Motorlu yükler gibi dremaj akımı olmadığı için  2400 watt tam Sinüs inverter işimizi görecektir. 3000 va Tam Sinüs 2400 watt İnverter kullanabiliriz. Eğer yükümüz daha büyük olsaydı o zaman 5000 va 4000 watt Tam sinüs kullanmak gerekebilirdi yada daha fazlası. Bundan sonraki adımımız şarj kontrol cihazı seçimi.

Uygun kesitte solar kablo seçmeliyiz.   Kablo kesiti hesbı konulu yazımızdan 50 ah akım değeri için kablo kesiti 6 mm2 olduğunu görebilirsiniz.

Evet şimdi sistem ortaya çıktı.

Asgari bir ev tipi güneş enerjisi sisteminde olması gereken parçalar ve ekipmanlar;

 • 6 adet 250 watt, 260 watt, 265 watt güneş paneli
 • 6 adet 100 ah solar jel akü
 • 1 adet 2400 watt Tam Sinüs İnverter
 • 60 Ah solar şarj kontrol cihazı
 • 6 mm solar kablo
 • Ve panel sehpası ihtiyacımız var . bu malzemeleri toplamalıyız. Ve sistemi kurmalıyız.
Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş panelleri satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?