Solar Panel , güneş enerjisinden elektrik üretmek için satın alınan ilk malzemedir. Piyasada birçok çeşitte solar panel vardır. Bu yazımızda Güneş Paneli nedir? Güneş Paneli özellikleri nelerdir? Monokristal güneş paneli mi verimli yoksa polikristal güneş paneli mi? Adıyaman Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir? Bunları açıklamaya çalışacağız.

Güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyenler için tercih edilecek solar paneller büyük rol oynamaktadır. Eğer yanlış bir photovoltaic module (solar panel) seçimi yapılırsa, belkide güneş enerjisi sistemi çöp durumuna düşebilir.

Kısaca Solar Panelin Tarihçesi

Solar Panel teknolojisi1839 yılından bugüne çok fazla ilerleme gerçekleştirdi. Gerek verimlilik, gerekse ucuz güneş paneli fiyatları açısından güzel bir ilerleme kaydetti. Eğer güneş panellerinin tarihçesini kronolojik olarak incelemek isterseniz, sizin için araştırmamızı okuyabilirsiniz.

Güneş paneli çeşitleri başlıca şunlardır ;

 • Monokristal Güneş Paneli(Monocrystalline Silicon Solar Module)

 • Polikristal Güneş Paneli(Polycrystalline Silicon Solar Module)

 • İnce Film Güneş Paneli(Thin Film Solar Module)

 • Esnek Güneş Paneli

 • Saydam Güneş Paneli

Monokristal Güneş Panelleri

Monokristal Güneş Panelleri En Verimli Solar Panel Türüdür.

Güneş enerji paneli çeşitleri arasındaki en verimli güneş paneli monokristal‘dir. Bu güneş paneli türü, küçük alanda büyük enerji üretir. Ancak monokristal enerji panellerinin fiyatı diğer güneş panellerine göre biraz daha pahalıdır.

Monokristal güneş hücrelerinin verimlilik oranı %24 civarındadır. Bu oran piyasada bulunan diğer güneş enerji panellerine göre çok fazladır. Ama watt başına birim fiyatı da aynı şekilde diğer enerji panellerine göre neredeyse 2 katını bulabilmektedir.

Bu güneş panellerinin kullanım ve elektrik üretim ömrü daha uzundur.

Monokristal solar paneller sıcak iklimlerde daha verimli çalışabilmektedir.

Önemli bir not olarak bu güneş panellerinin üzerine az veya çok gölge düştüğünde, güneş panelinin tamamı olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple verim çok fazla düşmektedir. Monokristal Güneş Panellerinizi ara sıra temizlemenizde her zaman fayda var.

Polikristal Güneş Paneli

Polikristal Güneş Paneli En Ucuz Güneş Paneli Türüdür.

Polikristal güneş paneli, tam bir piyasa malı diyebiliriz. Gerek verimi, gerekse birim maliyeti açısından dengelidir ve fiyatı en ucuz güneş panelidir. Birçok güneş enerji santrali, polikristal güneş panelleri ile yapılmaktadır.

Piyasanın neredeyse %68 den fazlası polikristal güneş panelleri kullanmaktadır. Ayrıca havadaki ısı değişimlerinden monokristale göre daha az etkilenir.

Bu güneş pillerinin verimlilik oranları yaklaşık %15 civarındadır.

Polikristal solar panel, daha çok alan kaplar, daha az enerji üretir.

Esnek Güneş Paneli Esnek

Esnek Güneş Paneli Esnek, Verimli ve Uzun Ömürlüdür.

Esnek güneş paneli, çok fazla kullanım imkanına sahip bir solar paneldir. Bu güneş panelleri gerçekten çok esnektir. Esnek güneş panelleri kırılmaz ve çok dayanıklıdır.

Bu tip güneş pillerinin yapısı hem monokristal hemde polikristal olabilmektedir. Bu durumda, bu enerji panellerinin verimliliklerini de çeşitlendirmektedir.

Esnek güneş paneli, çok hafiftir. Çünkü , bu panellerin alüminyum çerçevesi ve temperli camları yoktur. Buda, onları çok daha hafif yapmaktadır.

Ayrıca, kubbe tarzı eğimli çatılar için çok idealdir. Çatının düz olması gerekmemektedir.

Kullanım alanları çok fazladır. Örneğin şarjlı araçlar, şarjlı deniz araçları, otobüs durakları, eğimli fabrika çatıları, eğimli otopark gölgelikleri, v.b…

İnce Film Güneş Paneli

İnce Film Güneş Paneli En Hafif ve En Kolay Montaj İmkanına Sahip Paneldir.

İnce film güneş paneli, güneş enerjisinden elektrik üretimi piyasasında en küçük oranda paya sahiptir. İnce film güneş panelleri pek tercih edilmez. Bu solar panel türünün tercih edilmemesinin en büyük sebebi ise verimleri az olmasıdır.

Bu ince film güneş panelleri, çok fazla yer kaplamaktadır. Ama bu kadar alan kaplamasına rağmen, alan-verim ilişkisi açısından çok kötü bir performansa sahiptir.

Bu solar panel çeşidinin yaklaşık verimliliği %7 civarındadır. Bu gerçekten düşük bir verimlilik.

Ancak bu solar paneller çok şık bir görüntüye sahiptir. Daha çok tasarım için tercih sebebidir diyebiliriz.

Ayrıca, aşırı ısı değişimlerinden ve gölgelenme gibi durumlardan çok aşırı etkilenmez.

Saydam Güneş Paneli

Saydam Güneş Paneli Çığır Açacak Bir Solar Panel Çeşididir.

Saydam güneş paneli, piyasadaki güneş panellerine nazaran 40-50 kat daha fazla verimlidir. Bunun anlamı, çok az alanda , inanılmaz derecede elektrik üretim verimidir.

Bu güneş pillerinin kimyasal yapısı kısaca şu şekildedir; hidrojen,karbon,oksijen ve üretici firmanın gizli formülü. Bu saydam solar panel, herhangi bir cam yüzeye sprey gibi sıkılıyor ve cam yüzey tamamen bu sıvı ile kaplanıyor. Daha sonra kaplanan cam yüzey elektrik üretmeye başlıyor.

Ayrıca, gölgelenme durumlarından dahi neredeyse hiç etkilenmiyor.

Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde , saydam güneş paneli piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Küresel Güneş Jeneratörü

Küresel Güneş Jeneratörü Ay Işığında Bile Elektrik Üretiyor.

Aslında bu bir güneş paneli değildir. Ama güneş enerjisinden elektrik üretimi için güzel bir yöntemdir. İçi su dolu bir küre sayesinde, ışıktan maksimum verim alınabiliyor. Küresel güneş jeneratörü ilerleyen dönemlerde çok daha fazla ön plana çıkacak gibi gözüküyor. Şuanda piyasada satışı vardır.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş panelleri satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?