Adıyaman MC4 Güneş Paneli Paralel İkili Konnektör Bağlantı Ekipmanı

İkili Konnektör Bağlantı Ekipmanı Nedir?, Güneş Panellerinin birbirlerine ve kablo dizisine bağlanması için kullanılan bir parçadır.  Paralel bağlantı için kullanılır.

MC4 Konektörleri ve Uzatma Kabloları Nasıl Bağlanır?, Bir solar MC4 konektörü ve bir MC4 uzatma kablosu nedir?

MC4 Konnektörlerini araştırıyorsanız güneş panellerinden haberiniz var demektir. 1999-2000 yıllarında, güneş enerji panelleri kablolarının + ve – uçları el ile DC Doğru Akım kablolar bağlanırdı. Fakat bu artık değişiyor ve kolay kullanımlı MC4 uçlar (başlıklar) bağlantı için kullanılıyor. Bunun amacı modern güneş modülleri güneş panel dizilimi çok daha basit ve daha hızlı kablolama yapmak için MC4 konnektörleri kullanmaktadır. Konnektörler birbirine geçmeli şekilde tasarlanmıştır. Hem erkek hem de dişi türleri paket içerisinde gelir. Onlar Ulusal Elektrik Kanunu gereksinimlerini karşılamak adına UL sertifikalı konum ve elektrik müfettişleri tercih edilen bağlantı yöntemidir. Bu nedenle MC4 konnektörleri kilitleme mekanizması dış ortamlar için uygundur. Konnektörleri ayrılabilir ama bu özel bir MC4 açma aracı gerektirir.

MC4 Donatılmış Paralel Solar Paneller: Paralel kablo birbirine bağlanacaksa uç birleştirici gerektirir. Bu yöntem maksimum güçte akımı (İth) artıracak. Örneğin, sizin modüller 8 amper İth için puan ve 18 volt Vmp vardır diyelim. Eğer paralel ikisini bağlarsanız, toplam amper İth ve voltaj 18 volt Vmp kalacaktı 16 amper olacaktır. Paralel iki veya daha fazla modül bağlantılarını yaparken, bazı ek ekipman gerekir. Sadece modülleri kullanarak akım arttırmayı hedefliyorsanız, bağlaştırıcı MC4 en kolay yöntemdir. Çoklu şube konnektörlerini kullanın, güvenli bir şekilde sistemi bağlayın. İki farklı çoklu şube konektörü vardır. Bir tür giriş tarafında iki erkek MC4 konnektörleri kabul eder ve çıkış için bir erkek MC4 konektörü vardır. Diğer tip iki bayan MC4 konnektörleri kabul eder ve çıkış için bir dişi MC4 konektörü vardır.

İkiden fazla modül paralel olacaksa veya modüllerin dizilimlerini paralel yapılacaksa, Güneş Paneli Paralel İkili Konnektör Bağlantı Ekipmanı gerekir.

MC4 donatılmış Seri Modüller: Eğer seri telinde iki ya da daha fazla güneş modülleri varsa, MC4 konektörler çok basit bir şekilde bağlanır. Bu bağlantı kutusuna uzanan iki kablo olduğunu fark edeceksiniz. Bir tel DC pozitif (+) ve diğer DC negatif (-)’dir. Genel olarak, erkek konektör MC4 pozitif kurşun ile ilişkili olan; dişi konektör negatif ucu ile ilişkilidir. Bu her zaman böyle olmayabilir, bu yüzden her zaman bağlantı kutusu üzerindeki işaretlere bakmak veya dijital volt metre ile polarite test etmek için iyi bir fikirdir. Erkek konnektör dişi konnektör doğrudan yapışır.

Görüldüğü gibi, iki modüller şimdi iki yol ile birbirine bağlanır. Bu devrenin gerilim artar. Sizin modüller maksimum güç (Vmp) 18 volt için puan Örneğin, daha sonra seri olarak bağlanmış iki tanesi 36 VMP ölçecek. Eğer seri üç modül bağlıysa, toplam Vmp 54 volt olacaktır. Bir seri devre bağlanacağı zaman maksimum güç’de mevcut akım sabit olacaktır.

Önemli Not: Bağlantı uçlarından daha önemlisi Solar Kablolardır. Bunlar Güneş Paneli uygulamaları için özel olarak üretilen kablolardır. Eğer doğru solar Kablo seçilmez ise solar Panellerden yeterli verim alınamaz, Solar Panellerin ömrünü kısaltabilir hatta hayati tehlikeye yol açabilir.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, güneş paneli ekipmanları satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?