Güneş enerji sistemlerinin kullanım alanları sanıldığından daha geniştir. Yüzyıllardır doğal bir zirai enerji sistemi olarak kullanılan güneş enerjisi günümüzde sanayide, her türlü çevre ve alan aydınlatmalarında, kol saatlerinde,Uzay ve Uydularında, ev elektrik sistemlerinde, cep telefonu şarj etmek için, trafik levhalarında, güneş sistemi ile çalışan otomobillerde, tarımsal sulamada soğutma ve ısıtma sistemlerinde ve tüm küçük elektronik cihazlarda kullanılmaktadır.

Güneş Enerji Sistemlerinin Kullanım Alanları

  • Hesap Makineleri Güneş enerjisinin eskiden beri kullanım yöntemlerinden birisi hesap makineleridir. Hesap makinelerinin pillerini neredeyse hiç değiştirmediği bir gerçeği bu panellerden gelmektedir.
  • Uzay ve Uydularda Güneş Enerjisi İnsanlığın uzaya gönderdiği uydu sistemlerinin elektrik ihtiyacı için de güneş enerjisinden faydalanılmaktadır.
  • Akıllı Telefonları Şarj Etmek İçin Günümüzde telefonların şarjı çok çabuk tükenmektedir. Bu bağlamda, güneş enerjisi ile gündüz bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz.
  • Bahçe Aydınlatması İçin Piyasada özellikle son yıllarda satılan güneş enerjili led lambalar bulunmaktadır. Bahçe aydınlatmak için kullanılan bu lambalar hem ucuz hem de tasarrufludur.
  • Trafik Lambaları ve İşaretlerinde Güneş enerjisi sistemleri trafik lambalarında da çok fazla kullanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında trafik işaret lambaları en yaygın olanlarıdır.
  • Cadde, Park ve Sokak Aydınlatması İçin Son zamanlarda parklar, caddeler ve sokaklarda güneş enerjili led aydınlatma direkleri kullanılmaya başlanmaktadır. Özellikle belediyeler güneş enerjisinin kullanım alanları arasında bulunan aydınlatma sistemlerini kurmaya başlamıştır.
  • Elektriği Olmayan Evler İçin Güneş enerjisinin en yaygın kullanım alanlarından biriside elektrik ihtiyacını karşılamaktır. Bu sistemler bir evin elektrik ihtiyacı karşılayabilmektedir.
  • Tarımsal Sulamada Tarım arazilerinin koşulları genelde zordur ve buralara elektrik hatları götürmek ya çok maliyetli ya da çok zordur. Tarımsal sulama faaliyetlerinde güneş enerjisi ile solar pompalar yardımıyla istediğiniz miktarda su çıkarıp depolayabilimektesiniz.
  • Güneş Enerjili Arabalar ve Uçaklar Henüz gündemden düşmeyen bir konudur güneş enerjili arabalar ve uçaklar. Tamamen güneş enerjisi ile kaplı ve bu enerji ile çalışan arabalar ve uçaklar çıkmaya başladı. Ve bu uçaklar dünyayı gezdi, arabalar şehirler dolaştı hemde bedavaya, Gelecekte güneş enerjisinin kullanım alanları arasında araba ve uçak seyahatlerini de göreceğiz.