Merhaba bugün farklı bir fikir ve proje ile karşınızdayız. Öncelikle bu proje Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğinde Yenilikçi ve Kolay Çözümler Proje Yarışmasında sunuldu ve dereceye girip üçüncülük getirdi.

Bu proje rüzgar türbininin kanatlarına solar panellerin döşenmesi ile oluşan, depolama sistemini içerisinde barındıran, katlanılıp taşınılabilen portatif bir cihazdır. Gündüzleri güneşi, geceleri de rüzgarı kullanan projemiz de  yenilenebilir enerjide en üst düzeyde verim elde edilmektedir. Beş yapraklı rüzgar gülünün her yaprağında bir güneş paneli olacak şekilde hazırlanacaktır. Projemiz küçük esintilerden ve güneş enerjisinden faydalanarak elektrik enerjisi üretebilmektedir. Solar panellerin bulunduğu türbin bıçakları aynı anda rüzgar ve güneş enerjisini kullanabilmektedir. Projemiz ile her an her yere yenilenebilir enerjiyi beraberimizde götürme imkanı sağlamış olacağız. Projemiz de rüzgarın ve güneşin olmadığı zamanlarda bile enerji kaynağı olarak devam edebilmesi için akümülatör sistemi kullanılarak enerjinin devamlılığı ve verimliliği esas alınmıştır.

Bu projenin amacı enerjiyi sürekli ve taşınabilir hale getirmektir. Hem rüzgar türbini hem de solar panelleri kullandığımız projemizde gece ve gündüz kesintisiz enerji sağlamayı amaçladık. Elektriğin bulunmadığı, ıssız bir yerde mahsur kaldınız ve telefonunuzun şarjı bitmişken yardıma Güneşin Rüzgarı yetişiyor. Bir çantaya sığacak boyutlarda olan projemiz, dağcılıkta, köylerde, piknik alanlarında, şebeke elektriğinin ulaşmadığı her yerde yanınızdan ayırmayacağınız enerji kaynağınız olacaktır. Açık alanda kişisel elektrikli cihazları şarj etmeye yarayan projemiz, yenilenebilir enerji üretme ve depolama özelliklerine sahiptir. Projemizin kurulumu ve kullanımı çok basittir. Cep telefonu, gps ve benzeri elektrikli aletleri şarj edebilmekte, solar invertör sayesinde 220V AC elektrik üretimi yapılmasına izin vermektedir. Projemiz ile yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıp insanların zor anlarında elektrik ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi düşünüyoruz.

Projemiz 3 bölümden oluşacaktır. İlk bölüm Rüzgar Türbini, ikinci bölüm ise Solar Panel Entegrasyonu, Üçüncü bölüm ise Depolama Sistemi

 • Rüzgar Türbini: Bu bölümde 5 Kanattan oluşan Rüzgar Türbininin kanatlarının ve jeneratörünün tasarımı yer almaktadır. Kanatları en ufak bir esintide harekete geçecek şekilde tasarımı, aerodinamiği, tasarımı ve sağlamlığını hedeftir.

 • Solar Panel Entegrasyonu: Bu bölümde rüzgar türbininin kanatlarına entegre edilecek solar panellerin montajı, üretilen elektriğin aktarımı yer almaktadır. Panellerin konumu, eğimi, türü (monokristalin, polokristalin, CIS) ve diğer etkenler bu bölümde ele alınmıştır.

 • Depolama Sistemi : Bu bölümde solar panellerden ve rüzgar türbininden gelen enerjiyi regülatör sayesinde akümülatöre depolayan sistemin tasarımı yer almaktadır.

Projenin Büyük Türbin Tipi Modeli

Büyük Türbin Tipi Modeli Görsel 1
Büyük Türbin Tipi Modeli Görsel 2

Projenin Küçük Portatif Modeli

Küçük Portatif Model Görsel 1
Küçük Portatif Model Görsel 2
Küçük Portatif Model Görsel 3
Küçük Portatif Model Görsel 4
Küçük Portatif Model Görsel 5

Tabii ki, herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22:00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz veya aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?