Güneş Paneli Hakkında Bilgi

Fosil yakıtlar yerine yenilebilir enerji kaynakları ile enerji üretiminin yaygınlaştığı son yıllarda en popüler seçeneklerden bir tanesi güneş enerjisi. Güneş panelleri sayesinde enerji üretimi sağlayan ve sonsuz bir kaynağı kullanarak yüksek verimlilikle kullanılan güneş enerjisi hemen her yerde kullanılabiliyor. Çeşitli boyutlarda ve kapasitelerde üretilebilen güneş panelleri sayesinde çok büyük enerji santralleri de kurulabiliyor, kampa giderken çantada taşınabilecek hafiflik ve küçüklükte mini enerji kaynaklarına da dönüştürülebiliyor. Güneş enerjisi tamamen doğa dostu, hesaplı, uzun ömürlü ve güvenilir bir enerji üretme yöntemi olduğu için çok sayıda sanayi kuruluşu, tarımsal araziler veya konutlarda tercih ediliyor.

Güneş Enerjisi Paneli

Güneş enerji sistemleri ana ekipmanı olan güneş panelleri farklı kapasite ve malzeme kullanılarak üretilmektedir. Güneş panelleri üretildikleri malzemeye göre sınıflandırılır ve kullanılan en yaygın panel çeşitleri monokristal ve polikristal panellerdir. Paneller de bu güneş pillerine göre isimlendirildiği için monokristal yapılı olan aslında panelin kendisi değil, paneli seri ve paralel bağlanarak oluşturan güneş pilleridir.

Verim oranı, kullanım ömrü, malzeme kalitesi açısından değerlendirildiğinde monokristal güneş panelleri, polikristal panellerin önüne geçmektedir. Fakat bunca avantajının yanında elbette fiyatlandırmada da polikristalden daha pahalı olmaktadır. Güneş ışınlarını absorbe ederek enerji dönüşüm tepkimelerinin başladığı fotovoltaik pillerin üretildiği malzemeler verimi doğrudan etkilemektedir. Monokristal ve polikristal güneş panelleri arasında %8-%10 arasında bir verim farkı vardır.

Daha az sayıda monokristal güneş paneli kullanarak, polikristal güneş panelinden elde edilen verimin fazlası elde edilebilir. Özellikle fabrika, sanayi kuruluşları, alışveriş merkezleri ve günlük kullanılan konutlar söz konusu olduğundan monokristal güneş enerji paneli daha çok önerilir. Malzemesi ne olursa olsun güneş paneli kurulum maliyeti birkaç yıl içinde kendini ödeyecektir. Bu nedenle başlangıçta bütçeden kısmak yerine her ekipmanın en yüksek verimde ve kalitede olanını tercih etmek daha önemlidir.

Güneş Enerji Sistemleri

Panellerin dışında bir güneş enerji sistemi kurmak isterseniz ihtiyacınız olan diğer ekipmanlar inverter, akü, şarj kontrol cihazı, solar kablolar gibi çeşitlenmektedir. Bu ürünlerin de mümkün olan en yüksek kaliteli seçeneklerini temin etmek güneş enerjisinden beklenen uzun süreli kullanımı sorunsuz sağlayacaktır.

Güneş enerji paneli kapasitesine bağlı olarak seçilmesi gereken inverter, akü ve şarj kontrol cihazı elektriğin üretilip cihazların kullanımına sunulması için gereklidir. Güneş panelleri sayesinde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası akülerde depolanarak, sonrasında kullanılmak üzere hazır edilir. Panellerde üretilen doğru akımı, cihazların kullanımına uygun hale getirmek için kullanılan alternatif akıma dönüşümü inverter sayesinde sağlanır. Enerjinin bu ekipmanlar ve cihazlara iletilmesi sırasında yaşanan voltajın azalıp artması gibi ani değişimlerden etkilenmemesi de inverter sayesinde mümkün olur. İnverter kelime anlamı olan dönüştürücü de buradan gelmektedir.

Güneş Enerjisinin Avantajları

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en fazla tercih edilen, çevreci ve yüksek verimli olan güneş enerjisinin kullanım gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Sonsuz bir kaynak olan güneşten böylesine faydalanmak hem çok hesaplı hem de çok kullanışlıdır. Bütçede ayırmak zorunda kaldığınız yıllık elektrik faturası bedelini göz önünde bulundurduğunuzda, bu ödemeler yerine kendi enerji sisteminizi kurmak hatta fazlasını şebekeye satarak kar etmek bile mümkündür. Üretilen enerjinin fazlasını elektrik dağıtım hattına yakın olmanız halinde satarak kazanç elde etmek özellikle sanayi kuruluşları tarafından fazlasıyla tercih edilir. Bağ ve çiftlik evi veya tarımsal arazilerde sulama amacıyla kurulan güneş enerjisi panellerinin de kullanılmadığı zamanlarda veya ihtiyaç fazlası üretim gerçekleştirdiği dönemlerde akülerde bu elektriğin depolanması yerine şebekeye satış yapılabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için devlet teşviki sunan kurumlarla irtibata geçmek gerekir.