Merhaba bugün daha önce herhangi bir yerde görmediğiniz çok farklı bir fikir ve proje ile karşınızdayız. Öncelikle bu proje Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Proje Yarışmasında sunuldu ve dereceye girip birincilik ödülünü getirdi.

Projemize Fikir Veren Atom Modeli

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan, güneş ve su enerjisinden faydalanarak projemizi düşündük. Su ile doldurulan küreler, güneş ışınlarını 10 bin kere büyütüyor ve odaklıyor, böylece bulutlu günlerde güneşten, geceleri ise aydan bile enerji üretilmesi sağlıyor. Küp şeklinde olan fotovoltaik hücreler, atom şeklinde dışarıda bulunan kürelerin altında yani çekirdekte yer alıyor. Dolayısıyla, büyütülen ışınlar çekirdekte ki panellerin üzerine düşüyor. Basitçe özetlenirse: Merkezin etrafını saran küreler enerjiyi güneşten alıp, çekirdekte bulunan küçük güneş panellerinin üzerinde yoğunlaştırıyor. Kürenin merceği, küçük bir odak noktasına ışığı yoğunlaştırabiliyor ya da yayabiliyor. Bu sayede hem verim sağlanıyor hem de fotovoltaikler için daha az malzeme kullanılıyor ve ürün daha sürdürülebilir hale geliyor. Bu projeyle gündüz bulutlu günlerde hatta gece ay ışığında bile ışığı yoğunlaştırabilecek, dünyanın neresinde olursanız olun, elektrik üretebileceksiniz.

Projenin Amacı, Kullanım Alanı ve Faydaları

Projemizin amacı daha az maliyetle ve daha az güneş paneliyle hem gece hem de gündüz elektrik üretimi sağlamaktır. Projemize isim olarak Güneş Atomu ismini verdik. Özel olarak ayarlanmış atom tarzı geometrik yapısıyla 360 derece her yerden gelen ışığı merkeze odaklayabilmesi sayesinde sıradan solar panellere göre %40-%70 arasında enerji kalitesinde artış oluyor.

Sıradan sokak lambaları yerine güneş atomu kullanıldığında, yerleştirilen çoklu mercek görevi gören küreler hem gece hem gündüz elektrik üretecek hem de geceleri çekirdeğe yerleştirilecek led sayesinde sokağın aydınlatması yapılabilecek.

Gökdelenlerin tepesine yerleştirilecek, güneş atomları ile güneş ışınları süper yoğunlaşmış olarak elektrik üretimi sağlayabilecek, az alanda çok elektrik üretimi projemizin ana temelini oluşturmaktadır.

En etkileyici yenilenebilir enerji teknolojileri, geliştirilmeye en müsait olanlardır. Bizim bu projemiz artıları ve eksileri ile geliştirilmeye çok müsait bir projedir.

Projemiz 2 Kısımdan oluşmaktadır. Çekirdek ve Küreler

 • Çekirdek: Bu kısım küp şeklinde olan 6 tane solar hücreden oluşmaktadır. Solar hücrelerin kenarlarında geceleri etrafı aydınlatmak için led yerleştirmiştir. Kürelerden gelen odaklanmış ışınlar merkezde bulunan küp şekilde ki güneş hücrelerine düşer böylece her açıdan gelen ışınlar elektriğe dönüştürülür.

 • Küreler: Bu kısımda ise su dolu küreler ile atom tarzı geometrik bir yapı şeklinde çekirdeğin etrafını donatıyoruz. Su ile doldurulan küreler, güneş ışınlarını 10 bin kere büyütüyor ve odaklıyor, böylece bulutlu günlerde güneşten, geceleri ise aydan bile enerji üretilmesi sağlıyor.

Cihaz; verimli, estetik ve geceleri bile çalışabiliyor.

Tabii ki, herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22:00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz veya aşağıdaki formu doldurarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?