Zonguldak Xantrex C40 Solar Şarj Regülatörü

Regülatör Nedir?, Solar Şarj Regülatörü Nedir?, Voltaj Regülatörü Nedir?, Kaç Çeşit Regülatör Vardır?, Kaç Çeşit Şarj Regülatörü Vardır?, 1 Basamaklı Şarj Regülatörü, 2 Basamaklı Şarj Regülatörü, 3 Basamaklı Şarj Regülatörü, PWM Şarjlı Voltaj Regülatörleri, MPPT Regülatörler

Xantrex C40 Solar Şarj Regülatörü

35 Amper 12/24 Volt Şarj Cihazı

Standart Özellikler

Sessiz Mikroişlemci Kontrolü

Bütün C serisi solar şarj cihazlarının merkezinde bulunana mikroişlemci sistem performansını arttırır ve akü ömrünü uzatır. Tamamen katı hal malzemeden yapılan mikroişlemci oldukça sessiz bir şekilde çalışır.

PWM Şarj Performansı

Xanttrex C Serisi (C35, C40 ve C60) solar şarj cihazları PWM (Pulse Width Modulation) tekniğini kullanırlar. Bu teknik sayesinde bataryaların maksimum verimlilikle şarj olması sağlanırken, akü ömrünü kısaltan gazlaşmanın da önüne geçilmiş olur.

3 – Kademeli Akü Şarjı

C Serisi (C35, C40 ve C60) solar şarj regülatörlülerinin hepsi de 3 kademeli bir batarya şarj döngüsü üzerinden çalışırlar. Bulk, Absorption ve Float çalışma modları akım ve gerilim değerlerinin bataryanın o andaki şarj durumuna göre ayarlanmasını garanti altına alır. Sızdırmaz tipteki aküler kullanılırken otomatik dengeleme modu devreden çıkartılabilir. C Serisi solar regülatörlerin fabrika çıkış ayarları solar akü şarj operasyonuna göre düzenlenmiştir.

 

Sahada Ayarlanabilir

Xantrex C Serisi solar şarj kontrol cihazlarının bir çok parametresi sahada kullanıcı tarafından değiştirilebilir. C35 ve C60 12 ve 24 Volt DC gerilim seviyelerinde çalışabilirken, C40 şarj regülatör modeli 12, 24 ve 48 Volt DC gerilim seviyelerinde işletilebilmektedir. Bulk ve Float gerilim set noktaları kullanıcı tarafından ayarlanabilir. Böylece ıslak tip kurşun asit ve jel tipi akülerin dahil olmak üzere bütün akü çeşitlerine göre sistemi optimize etmek mümkün olur. Bunların yanı sıra nikel kadmiyum akülere göre de sistemi modifiye etme olanağı bulunmaktadır.

 

DC Yük Kontrol Modu

DC yük kontrol modunda çalıştırılırken bir C serisi şarj kontrol cihazı (C40) DC yükü önceden belirleniş akü gerilim seviyelerinde açıp kapayabilir. Hem düşük gerilimi kapama seviyesi (LVD) hem de düşük gerilim yeniden açma (LVR) seviyeleri şarj regülatörü üzerinde ayarlanabilir.

 

DC Ayırma Modu

Bu çalışma modunda şarj regülatörü akülerin tamamen dolu olduğu durumlarda gelen enerjiyi su yada mahal ısıtıcısı gibi bir boşaltma aparatına yönlendirir. Ayırma modu sabit bir yüke ihtiyaç duyulan mikro hidro ve rüzgar türbini uygulamalarında tercih edilir.

 

LED Durum Göstergeleri

Anlaşılması kolay bir çok renkli LED sistemi şarj regülatörünün çalışma modunu gösterir.

 

LCD Dijital Gösterge

CM, CMR/50 ve CMR/100 göstergeleri sayesinde batarya gerilimi, DC şarj akımı, toplam amper-saat ve son resetten bu yana toplam amper-saat gibi özellikleri izlemek mümkündür. CM tipi göstergeyi C Serisi solar şarj kontrol cihazlarının ön yüzüne monte etmek mümkündür. CMR/50 ve CMR/100 uzaktan izleme cihazları telefon tipi bir soket sayesinde şark kontrol cihazına bağlanabilirler.

Sıcaklık Kompanzasyonu

BTS/15 ve BTS35 izleme cihazları batarya sıcaklığını ölçerler ve şarj gerilimini maksimum performans için ayarlarlar. Bu cihazlar da telefon tipi bir soket sayesinde şarj regülatörüne bağlanırlar.

 

Model C35 C40 C60
Gerilim Konfigürasyonu 12 VDC 24 VDC 12 VDC 24 VDC 48 VDC 12 VDC 24 VDC
Maksimum

PV Açık Devre Gerilimi

55 VDC 55 VDC 125 VDC 125 VDC 125 VDC 55 VDC 55 VDC
25oCde Şarj

Yük Akımı

35 Amper

Sürekli DC

40 Amper

Sürekli DC

60 Amper

Sürekli DC

Boyutlar (cm) 20,3 x 12,7 x 6,35 25,4 x 12,7 x 6,35 25,4 x 12,7 x 6,35
Ağırlık 1,2 kg. 1,4 kg. 1,4 kg.
Maksimum

Tepe Akımı

85 Amper, elektronik korumalı
Şarj Kontrol Metodu Modülasyon – PWM
Regülasyon Ayarları Şarj Modu Ayarları
Kurşun Asit Bataryalar 12 Volt Konfigürasyon:
Float 12.5 – 14.5VDC
Bulk 13.0 – 15.0 VDC
Bulk üstü EQ +1 VDC
24 Volt

Konfigürasyon:
Float 25.0 – 29.0 VDC
Bulk 26.0 – 30.0 VDC
Bulk üstü EQ +2 VDC

48 Volt

Konfigürasyon:
Float 50.0 – 58.0 VDC
Bulk 52.0 – 60.0 VDC
Bulk Üstü EQ +4 VDC

Standart Özellikler
Durum Göstergeleri Çok renkli LED işletim ve batarya gerilim durumlarını gösterir
Dengeleme Şarjı Kullanıcının seçimine göre manuel

ya da otomatik ( Her 30 günde bir )

Kısa Devre Koruması Otomatik yeniden başlatmalı tam elektronik

Solar Şarj Regülatörü Nedir?

Solar Şarj regülatörü, güneş panellerinden veya rüzgar türbininden gelen akımı ve valtajı “regüle” ederek yani dengeleyerek yöneten, akünün aşırı derecede şarj edilmesini ve akünün şişmesini engelleyen cihazdır.

100 Watt veya 150 Watt güneş panelleri 12 V olarak sunulsa da teknik özelliklerinde voltajın daha yüksek olduğunu görebilirsiniz (17 – 18,5 V). Bu voltaj ile doğrudan aküler şarj edilse akülerde zarar meydana gelecektir. 12 Volt değerinde bir akünün tamamen şarj olması için yaklaşık 13,6 – 14,4 Volt gerilime ihtiyaç duyulmaktadır ve şarj regülatörü bu gerilime ulaşıldığı an akülerin maksimum seviyede dolu değiller ise akülerin şarj olmasını sağlar.

Güneş panellerini standart olarak 12 Volt çıkışlı olmamalarının sebebiyse şöyledir:

Gün boyunca güneşin her an optimum şekilde yansımaması, hava ısısının her an arzu edilen sıcaklıkta olmaması ve güneş panelinin en iyi şekilde elektrik üretmesi için diğer ideal koşulların her an mevcut olmaması bunun en önemli sebebidir. Bu hassasiyetlerden dolayı güneş panellerinin çıkış voltajı daha yükseğe ayarlanır. Bu sayede akülerin ihtiyaç duyduğu 13,6 – 14,4 Volt maksimum seviyede elde edilmeye çalışılır.

Regülatör nedir veya voltaj regülatörü nedir sorusuna şöyle de cevap verebiliriz:

Şarj regülatörleri farklı güç, ebat, özellik ve fiyat aralıklarında mevcuttur. Akülü sistemlerde en küçük regülatör 4,5 amper ile başlarken 80 ampere kadar güçleri çıkabilir. Daha büyük ihtiyaçlarda yüksek güçteki regülatörler paralel olarak bağlanır ve farklı güçlere hizmet verirler. Voltaj regülatörü fiyatları, regülatörün güç ve özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir.

Regülatörleri 3 tipe bölebiliriz. Her tip için voltaj regülatörü fiyatları da değişkenlik gösterecektir.
Birinci tip regülatör, 1 veya 2 basamaklı basit regülatörlerdir ki röle veya transistor aracılığıyla çalışırlar. Bu tip voltaj regülatörleri, belirli gerilime ulaşıldığı anda güneş panelinden gelen gücü keserek iş görürler. Son derece basit olan bu regülatörler çok eskidirler ve neredeyse hiç kullanılmazlar. Bu voltaj regülatörlerinin tek artı noktaları kırılacak veya bozulacak neredeyse hiç parça bulundurmadıkları için güvenilirliklerinin yüksek olmasıdır.

İkinci tip regülatör ise 3 basamaklı veya PWM şarjlı voltaj regülatörleridir. Şu an dünya sektöründe en çok tercih edilen voltaj regülatör tipidir. Pulse Width Modulation anlamına gelen PWM kısaca şarj regülatörünün sürekli olarak akünün durumunu kontrol etmesi ve akü durumuna göre aküye gönderdiği gerilimin süresinin ve sıklığını ayarlamasıdır.

Üçüncü tip voltaj regülatörü ise MPPT özellikle regülatörlerdir. Pahalı bir şarj regülatör tipidir ve bu voltaj regülatörleri ancak çok büyük akülü sistemlerde tarafımızca tavsiye edilir. %94 ve %98 arasında bir verimlilik sağlayan bu voltaj regülatörleri aküye %10 ile %30 arasında daha fazla güç gitmesini sağlar.

Hemen İstediğiniz Ürünü Online Satın Alın

Tabii ki, Şarj Regülatörü satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa haftanın 7 günü  09:00 ve 22 : 00 arası uzman güneş personelimizi arayabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

  Ad Soyad *
  Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
  E-Mail Adresiniz *
  Telefon Numaranız

  Konu Başlığı

  Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?